Masaža: Drevna umetnost opuštanja i lečenja

Ina Blog 2024-09-17

Sve o blagotvornim dejstvima masaže - od antičkih tehnika do savremenih metoda relaksacije i lečenja. Otkrijte kako masaža može poboljšati vašu fizičku i psihičku ravnotežu.

Masaža: Drevna umetnost opuštanja i lečenja

Dodir prstiju, milovanje dlanova, štipkanje, glađenje – sve vrste dodira koji se upotrebljavaju kod masaže poznavale su još stare civilizacje. Koristili su ih kao deo tradicionalnog lečenja, a i danas priznajemo da blagotvorno delovanje masaže prijatno utiče na telesnu i psihičku ravnotežu. Masaža se više ne koristi samo u sportu, već je postala omiljena i kod masaže beba, u partnerskom odnosu, kao oblik terapije.

Istorijski znacaj masaže

Isto kao što uživanje u čokoladi utiče na bolje raspoloženje, tako i masaža budi sva naša čula. Problem je što mnogi umeju da masiraju druge, ali retko ko ima priliku da uživa u profesionalnoj masaži. A baš bi svima ponekad takav vid opuštanja bio potreban.

Različite vrste masaže

Postoje razne vrste masaža, od relaksacionih do terapijskih. Za one koji preferiraju relaks varijante, dovoljan je bilo ko ko je dovoljno strpljiv i zainteresovan. Međutim, za ozbiljnije zahvate poput rada na kičmi i vratu, potrebna su stručna lica.

Turski hamam – iskustvo za pamćenje

Turski hamam predstavlja izuzetnu priliku za maksimalno uživanje. Najbolje je proći kroz ceo proces: sauna, kupanje u oblaku pene, masaža lufom, ručna masaža, maženje blatom i algama, a na kraju masaža uljem. Posle toga imate osećaj kao da možete poleteti.

Masaže u različitim kulturama

Ako vas put nanese u Egipat, tražite Kleopatra masažu. Tutankamon traje kraće i nije toliko zanimljiva. U Mađarskoj, na Balatonu, možete pronaći prostorije u crvenoj boji koje vas mogu navesti da se osećate posebno.

Terapijske prednosti masaže

Kada ste prehlađeni, veoma pomaže relaks masaža uljem na bazi lekovitog bilja. Smanjuje temperaturu, opušta bolne mišiće i jača imunitet. Svaka masaža je korisna i blagotvorna ako je obavlja neko ko to zna raditi.

Refleksologija i ajurvedska masaža

Malu prednost dajemo refleksiologiji i ajurvedskoj masaži toplim uljima. Ove tehnike posebno deluju na energetske centre tela, pomažu u uravnotežavanju organizma i opuštanju.

Aromaterapija – alternativa kada masažer nije pri ruci

Ako nam masažer trenutno nije pri ruci, možemo sami da se pobrinemo za dobru volju i opuštanje pomoću aromaterapije. Miris je jedan od naših osnovnih čula, zato je dobro naučiti koristiti taj osećaj.

Recepti za kućnu aromaterapiju

Za opuštanje: dve kapi lavande, jedna kapka sandalovine, tri kapi bergamota. Za jačanje imunog sistema: tri kapi bergamota, jedna kapka čajevca, dve kapi lavande, jedna kapka eukaliptusa. Lavanda ima više od 120 različitih svojstava i koristi se kod glavobolje.

Kromoterapija – lečenje bojama

Uz masažu, našem telu godi svetlost u svim svojim bojama. Još stare civilizacije su poznavale uticaj boja i koristile ih kod lečenja. Kromoterapija otklanja zdravstvene probleme poput glavobolje, napetosti i grčeva.

Uticaj pojedinih boja:

  • Crvena - podstiče, povećava aktivnost i probavu
  • Žuta - smanjuje napetost, umiruje želudac i bistri um
  • Zelena - smiruje živce i korigira disanje
  • Plava - smiruje telo i snižava temperaturu, uspavljuje

Samomasaža – korak po korak

Postoji i samomasaža koja će svojim delovanjem opustiti naše napete mišiće, zategnuti kožu i rešiti nas stresa. Evo nekoliko koraka:

Masaža vrata

Dlanove namažite bademovim uljem i uhvatite se za potiljak. Nježnim doticanjem vrhova prstiju prelazite preko vratnih pršljenova. Kod izdisaja rukama pritisnite u pravcu ključne kosti, a kod udisaja smanjite pritisak. Ponovite 15 puta.

Masaža trbuha

Kožu na trbuhu uhvatite palcem i kažiprstom, pa je nježno dignite i spustite. Štipkajte i putujte s obe ruke tako da obuhvatite ceo trbuh. Ponavljajte 3-5 minuta dnevno.

Masaža lica

Za glatko čelo, dlanove postavite tako da se vrhovi prstiju dodiruju čela. Nježnim pritiskom povlačite prema kraju obrva. Ponovite 10 puta dnevno.

Hot stone masaža

Ova vrlo lekovita masaža obavlja se uz pomoć vulkanskog kamenja koje u sebi krije lekovitu snagu. Pomaže kod izlučivanja toksina, reguliše energetske centre, a njihova toplina daje osećaj duboke opuštenosti.

Anticelulit masaža – iskustva i saveti

Anticelulit masažu je najbolje započeti petog dana posle ciklusa. Idite svaki dan 10 puta, pa pauza do sledećeg petog dana ciklusa. Veoma je važno da vam se masiraju stomak, noge i stopala, čak iako nema celulita svuda. Takođe, ne sme doći do pojave modrica – ako se pojave, to znači da je pritisak bio prejak.

Masaža predstavlja jedan od najprirodnijih načina da se osećamo bolje – fizički i psihički. Bez obzira da li je reč o profesionalnoj masaži, partnerskoj ili samomasaži, njena blagotvorna dejstva su neporeciva. Nađite vreme za sebe i dozvolite svom telu da uživa u ovom drevnom obliku nege i lečenja.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.