Matične Ćelije: Šta Treba Znati o Čuvanju i Primeni

Ina Blog 2025-01-27

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija: prednosti, postupak, cene i perspektive u Srbiji. Da li je ova metoda zaista korisna?

Matične Ćelije: Šta Treba Znati o Čuvanju i Primeni

U poslednje vreme sve više se govori o značaju matičnih ćelija, posebno u kontekstu lečenja teških bolesti. Mnogi roditelji razmatraju opciju čuvanja ovih ćelija prilikom porođaja, kako bi u budućnosti mogle pomoći detetu ili članovima porodice. Ali da li je ova metoda zaista efikasna? Koje su prednosti i nedostaci? I kako funkcioniše postupak uzimanja i čuvanja?

Šta Su Matične Ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite vrste tkiva. One se nalaze u više delova tela, ali najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama njihova efikasnost opada. Zbog toga su naučnici otkrili da se mlade i vitalne matične ćelije mogu naći u pupčanoj vrpci novorođenčeta.

Koje Bolesti Se Mogu Lečiti Matičnim Ćelijama?

Trenutno se matične ćelije koriste u terapijama za više od 75 bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge vrste kancera
  • Poremećaje krvi (poput anemije)
  • Metaboličke poremećaje (uključujući šećernu bolest)
  • Autoimune bolesti
  • Genetske anomalije

Postupak Uzimanja i Čuvanja Matičnih Ćelija

Proces prikupljanja matičnih ćelija je bezbolan i bezbedan, kako za majku, tako i za dete. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce, krv se uzima iz dela vrpce koji je povezan sa placentom. Postupak traje samo nekoliko minuta, a zatim se uzorak šalje u specijalizovanu laboratoriju na analizu.

Nakon što se proveri da su ćelije zdrave, one se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu. Na ovaj način mogu ostati funkcionalne decenijama.

Koliko Košta Čuvanje Matičnih Ćelija?

Cene variraju u zavisnosti od zemlje i banke u kojoj se čuvaju:

  • U Srbiji se trenutno šalju u inostranstvo (Belgija, Holandija), a cena iznosi oko 1800-2500 evra za period od 20 godina.
  • U Hrvatskoj postoji domaća banka, a cena je oko 2000 evra.
  • U Švajcarskoj iznosi oko 2500 evra, ali postoje određena ograničenja za lečenje šećerne bolesti.

Nakon isteka ugovora (obično 20 godina), roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu.

Da Li Postoji Banka Matičnih Ćelija u Srbiji?

Trenutno u Srbiji nema domaće banke, ali se planira otvaranje jedne u Beogradu do kraja godine. Očekuje se da će čuvanje biti besplatno, što bi olakšalo pristup ovom postupku.

Da Li Vredi Čuvati Matične Ćelije?

Iako postoje različita mišljenja, čuvanje matičnih ćelija može biti korisno u slučajevima:

  • Porodične istorije teških bolesti
  • Kada postoji rizik od genetskih poremećaja
  • Kada roditelji žele dodatnu sigurnost za buduće terapije

Međutim, neki stručnjaci smatraju da je ovo previše skupo za slučajeve gde nije neophodno, pa je važno dobro razmisliti pre donošenja odluke.

Zaključak

Matične ćelije pružaju velike mogućnosti u lečenju teških bolesti, a čuvanje pupčane krvi može biti dobra investicija u zdravlje deteta i porodice. Međutim, pre donošenja odluke, važno je detaljno se informisati o cenama, uslovima i perspektivama u vašoj zemlji.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.